poniedziałek, 10 lutego 2014

PRAWIDŁOWE CIĘCIE DRZEW OWOCOWYCH

      Cięcie drzew owocowych i ozdobnych na pierwszy rzut oka wygląda dość skomplikowanie, ale podstawowe reguły wcale nie są aż tak trudne. Najlepszym okresem jest zima, bo nie ma liści i łatwiej jest ocenić wygląd korony oraz jej pokrój. Oprócz tego w fazie spoczynkowej drzewo nie traci tak wiele sił witalnych. Drzewa owocowe i krzewy jagodowe możemy ciąć już w końcu jesieni i kontynuować te prace w zimie.
          Cięcie przeprowadzamy w bez mroźne dni. Nie wolno ciąć drzew i krzewów w temperaturze niższej niż minus 5 stopni C. Ci, którzy stosują w uprawie kalendarz lunarny (księżycowy), wykonują cięcie prześwietlające, gdy Księżyc znajduje się w znaku Lwa, a inne cięcia pielęgnacyjne, gdy znajduje się w Wadze.
       Przy jesiennych pracach większe rany należy starannie pokryć maścią lub balsamem ogrodniczym.
        Zwykle zaczynamy od krzewów jagodowych, a następnie pestkowych. Wiśnie i śliwy, jak również owocowe pnącza możemy ciąć jedynie do początków wiosny. Wrażliwe na mrozy odmiany i gatunki, jak aktinidie, brzoskwinie i morele, można ciąć pielęgnacyjne jeszcze w pierwszych tygodniach wiosny. Niektóre drzewa i krzewy owocowe można ciąć w środku lata, głownie drzewa pestkowe i krzewy jagodowe. Orzech Włoski tnie się wyłacznie w środku lata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz